en Prihlásenie | Registrácia | Zoznam prispievateľov

« Späť na výpis

Teplo, sucho a úpal

Heat, drought and bark burn

Popis druhu

Sucho je nedostatok vody v ovzduší a v pôde, ktorá je nevyhnutne potrebná pre existenciu, vývoj a rast drevín. Prejavuje sa najmä počas dlhotrvajúce obdobia s malými zrážkami alebo bez zrážok. Lokálne má veľký význam aj rosa a hmla, ktoré dopĺňajú vlhkosť z vertikálnych zrážok. V lužných lesoch je rozhodujúcim zdrojom vlhkosti podzemná a záplavová voda. Sucho sa najnegatívnejšie prejavuje v čase tvorby asimilačných orgánov a maximálneho ras­tu drevín, čo je v apríli a v máji, prípadne v júni a koncom leta, keď sa tvoria rezervné látky. Zimné sucho spôsobuje spomalenie rastu drevín v nasledujúcom období. Všeobecne sa nedostatok vlhkosti prejavuje hlavne na pôdach plytkých, silno skeletnatých, silnejšie prevzdušnených, zrnitostne ľahkých alebo veľmi ťažkých, na vypuklých, hlavne horných častiach svahov, na hrebeňoch a teplých expozíciách. Osobitým prípadom je hynutie drevín vo väčších nadmorských výškach v dôsledku fyziolo­gického sucha. Dochádza k nemu po tuhých zimách, ale s nedostatkom snehu, najmä pri náhlom príchode jari. V takomto prípade ešte zamrznuté korene nestačia zásobovať fyziologicky aktívne nadzemné časti drevín. Treba zdôrazniť, že sa v lesnom hospodárstve negatívne následky sucha na porasty podceňujú. Hlavným dôvodom je, že následky sucha na drevinách nemajú špecifické symptómy a prípadné hynutie drevín sa pripisuje sekundárnym škodlivým činiteľom. Predpokladá sa zhoršujúca situácia v pôsobení sucha na dreviny. Dôvodom je prebiehajúca klimatická zmena a následné narušenie prirodzenej distribúcie zrážok počas ročných období.        

Ohrozené dreviny

Citlivosť drevín na sucho podmieňujú ich genetické vlastnosti. Závisí však aj od lokálnych prírodných podmienok. Medzi málo náročné dreviny na vlh­kosť patrí dub plstnatý, brekyňa obyčajná. Ďalej je to hrab, dub zimný, dub cerový a smrekovec. Pomerne odolná je breza a borovica lesná. Veľmi citlivá je jedľa a smrek.

Miesto poškodenia

Suchom najviac trpia umelo založené porasty v roku ich výsadby, potom ešte nezapojené kultúry a nárasty. Sucho tiež veľmi ohrozuje podsadby a nárasty v starých porastoch. Poškodenie tu má spravidla akútny priebeh. Najnepriaznivejšie sa sucho prejavuje v nižších nadmorských výškach. V súčasnosti, v dôsledku klimatickej zmeny, sucho sa stalo limitujúcim faktorom existenčných podmienok drevín a lesných porastov. Preto sa optimálne rastové podmienky drevín posúvajú do vyšších nadmorských výšok, kde je viacej zrážok.

Symptóm

Škodlivý nedostatok vlahy prístupnej drevinám (sucho) sa prejavuje najmä fyziologicky, vädnutím letorastov, stratou asimilačných orgánov, uschýnaním stromov najčastejšie v kultúrach a mladinách.  Po náhlom in­tenzívnom oteplení na začiatku vegetačnej aktivity drevín vzniká prísušok (krátke obdobie atmosférického a pôdneho sucha), ktoré sa nepriaznivo prejaví na dre­vinách. Nadmerné priame i nepriame slnečné žiarenie spôsobuje ochorenie nazvané „úpal kôry“.

Ohrozené dreviny: Breza, Buk, Javor, Jedľa, Smrek

Miesto poškodenia: Kmeň, List/ihlica, Vetva

Významnosť: Veľmi významný

Kategória škodcov: Iné

Zistený na Slovensku: Áno

Invázny druh: Nie

Zistený v EÚ: Áno

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu

Sezónna frekvencia pozorovaní druhu


Pridaj komentár: Teplo, sucho a úpal


Mapa výskytu: Teplo, sucho a úpal

náhľad mapy pre tlač

Legenda:

1

Body verifikované expertom

3

Neverifikované body


Podobné poškodenie

Oranžová kôra

Oranžová kôra

Múčnatka Erysiphe flexuosa

Múčnatka Erysiphe flexuosa

Mráz

Mráz

Hrdzavka hrušková

Hrdzavka hrušková

Návrat hore